Geleceğin güven altına alınması için biliyorsunuz ki bugünden çalışarak para kazanmak şarttır. Kazanılan paraların bir miktarının biriktirilip değerlendirilmesi gerekir. Bu konuda borsalar yatırımcıların aklına ilk gelen piyasadır. Köklü tarihe sahip olmasının yanı sıra yasal olarak faaliyette bulunması güvenilir olarak birikimlerin değerlendirilmesini sağlar. Piyasada kârlı çıkabilmeniz için bilmeniz gereken bazı konular bulunur. Bilhassa bilgi ve deneyim bunların başında gelir. Birinin eksikliği para kazanma ihtimalinin düşmesine sebep olur.

Yatırımcıların düştükleri en büyük hata borsadan kısa vadede, yüksek miktarda para kazanılır düşüncesine sahip olmalarıdır. Fakat yapısı gereği, birden fazla etken araçların fiyatlarının değişmesine neden olur. Bu durumun kontrol altına alınabilmesi için de iyi bir borsa bilgisine sahip olmak şarttır. Bu nedenle para kazanma konusunda borsa nedir, ne değildir öğrenmeli, oyunu kuralına göre oynamalısınız. İşler istediğiniz gibi gitmediğinde kontrolü sağlayamazsanız birikimlerinizi kaybedebilirsiniz. Bu yüzden deneyimli borsacılar gibi tecrübe sahibi olmanız son derece önemlidir.

Peki, borsada para kazanmak için nelere dikkat edilmeli, gelin hep birlikte bakalım:

Psikolojik Etmenler

Borsada kişisel özellikler kazanma ve kaybetme konusunda etkilidir. Çünkü yapılan yatırımlarda en küçük ayrıntının düşünülmesi gerekir. Bunun için aceleci, sabırsızca davranan kişilerin piyasada başarılı olmalarının oranı düşüktür. Ayrıca aynı kararda sabit kalmayıp ikilemde kalmak da başarısız sonuç elde edilmesine neden olur. Kendinizi çok iyi tanıdığınızı düşünebilirsiniz, fakat yinede gerçek hesaba geçmeden demo hesapta yatırımcı kimliğinizle tanışmalısınız. En önemli kural borsada sabırlı olmaktır. Er ya da geç beklediğiniz avantajlı pozisyonları nasıl yakalayabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Deneme hesapları yatırımcıların paralarını riske atmadan borsa deneyimi yaşama fırsatı sunar. Sanal para üzerinden oynanır. Gerçek hesabın aynısıdır. Böylece hem işlem yapacağınız platformu hem de yatırım enstrümanları tanıma fırsatı yakalarsınız. Yaptığınız işlemler sayesinde araçların fiyatları nasıl değişiyor anlayabilirsiniz. Bunun için analiz yöntemleri kullanılmaktadır. Gerek piyasa takibinin gerekse fiyat analizlerinin nasıl yapılması gerektiğini demo hesaplar aracılığıyla öğrenmelisiniz. Bu sayede kâr getirecek araçlara yatırım yaparak, beklentinizi karşılayabilirsiniz.

Bilgi Eksikliği

Borsada başarılı olabilmeniz için en temel bilinmesi gereken bilgilerden tutunda profesyonellerin seviyesinde bilgi birikimine sahip olmanız gerekir. En ufak ayrıntıyı bile gözden kaçırmamalısınız. Elinize geçen tüm fırsatları değerlendirmelisiniz. Para kazanma konusunda hiç bir ücreti vermekten çekinmemelisiniz. Ekonomi, finans alanında yazılan kitapları dergileri okumalısınız. Bilhassa uzmanların günlük, haftalık yorumlarını takip etmelisiniz. Böylece fiyat oluşumları hakkında daha farklı düşünmeye başladığınızı göreceksiniz. İşin içine girmeden, deneyim kazanmadan sadece başarılı yatırımcıların taktikleriyle hareket ederek para kazanmak zordur.

Deneyim Eksikliği

Piyasa hakkında her şeyi A’dan Z’ye biliyor olabilirsiniz, deneyiminiz yoksa riskleri kontrol altına almak pek de kolay olmadığını söyleyebiliriz. Pratiklik kazanmak için kesinlikle ya sanal borsa oyunlarından ya da hesaplarından yararlanarak, profesyoneller seviyesinde tecrübe kazanmak için bol bol alıştırma yapmalısınız. İlk etapta zorluk çekebilirsiniz. Fakat zaman geçtikçe hangi durumlar karşısında nasıl davranmanız gerektiğini deneyimleriniz sayesinde anlayabilirsiniz. Bu konuda uzmanların yardımına da başvurabilirsiniz. Böylece daha kısa sürede borsanın işleyiş mantığını kavrayabilirsiniz.

Piyasa Takibini Önemsememe

Para kazanmak için araçların fiyatlarını değiştiren faktörleri bilmeniz gerekir. Genellemeyle arz ve talebin dengesizliğinden dolayı araçların değerleri gün içinde sürekli dalgalanmaktadır. Bu da ekonominin durumuyla ilişkilendirilmektedir. Çünkü ekonomi olumlu yönde seyrediyorsa insanların refah düzeyleri ve para birimlerinin değeri artar. Böylece talepte yükselişler görülür. Bu nedenle sürekli olarak piyasayı takip etmelisiniz. Gelişen olayların araçların değerlerine olumlu mu olumsuz mu yansıyacağının analizini yapmalısınız. Böylece avantajlı bulduğunuz pozisyonları değerlendirebilir, ters gideceğini düşündüğünüz pozisyonunuzu da zarar etmeden kapatabilirsiniz.

Fiyat Analizi Yapmamak

Borsada yatırım araçlarının analizini yapmadan rast gele işlem yaparak para kazanmak oldukça güçtür. Şans faktörü yok denecek kadar azdır. Bu nedenle borsayı oyun olarak görmemelisiniz. Piyasada asla duygusallığa yer yoktur. Bu nedenle borsa bilgisi ve deneyimi kazanmadan gerçek hesaba geçmemelisiniz.

Demo hesaplarda analizler nasıl kullanılır öğrenmelisiniz. En iyi yol kendi çabalarınızla öğrendiğiniz bilgilerdir. Çünkü unutulmaz. Bu yüzden tecrübenin önemini küçümsememelisiniz. Fiyatın geri çekileceği, belli noktaları aşacağı, kıracağı seviyeleri belirleyebilmeniz için saatlik, günlük analizler yapmalısınız. Böylece en uygun noktadan alım – satım yaparak kâr elde edebilirsiniz.

Son olarak, borsada para kazanmak için yukarıda yazılı olan maddelerin dikkate alınması gerekir. Çünkü hiç bir şey bilmeden piyasada birikimlerinizi değerlendirmeniz zordur. Aracı kurumlarının eğitim ve demo hesap faaliyetleri sayesinde kısa sürede piyasanın mantığını kavrayabilirsiniz. Bu sayede püf noktaları öğrendiğiniz için riskleri önleyebilirsiniz. Böylelikle zaman geçtikçe profesyonel yatırımcılar gibi düşlerinizi gerçekleştirmenizi sağlayan kazançları elde edebilirsiniz.

Paylaş...Share on Facebook5Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0