Borsalar geleceğe daha güvenli adımlar atabilmek için herkesin hayalini süsleyen piyasadır. Çünkü doğru stratejilerle ilerlendiği sürece piyasadan beklentilerinizi karşılamanız mümkündür. Bunun için elbette ki borsayı öğrenmeniz gerekir. Bir başkasının taktikleri ile hareket etmek çoğu zaman zarar edilmesine neden olur. Çünkü herkesin bakış açısı farklıdır. Bu nedenle yatırımcıların kendi yöntemlerini oluşturması son derece önemlidir. Böylelikle beklentilerin karşılanacağı seviyelerde işlem yapılarak alım – satım arası farktan kazanç elde edilir.

Borsada yatırım yapmanın püf noktalarını öğrenmek için aracı kurumlarının eğitimlerinden yararlanmalısınız. Böylece teorik bilgilerin hepsine sahip olabilirsiniz. Fakat tek başına bilgi sahibi olmak doğru işlem yapacağınız anlamına gelmez. Günlük hayattan örnek vermek gerekirse; hiç araba kullanmamış biri için nasıl genel geçer kurallar önemliyse sürebilmek için de deneyim kazanmış olmak mühimdir. Bu yüzden birikimlerinizi tehlikeye atmamanız, tecrübe kazanmanız için deneme hesapları geliştirilmiştir. Bu hesaplarda gerçek hesapta yapılabilecek tüm işlemler, güncel fiyatlar üzerinden sanal para ile yapılır.

Deneme hesapları yatırımcılar için sunulmuş nimettir. İşlemler sanal para üzerinden yapıldığı için deneme yanılma yöntemini kullanarak, zaman geçtikçe dikkat edilecek hususları uygulamalı olarak anlayacağınız için kâr getirecek stratejiler geliştirebilirsiniz. Bunun için tüm alım – satım işlemlerinizi ciddiyetle yürütmelisiniz. Zararla karşılaştığınız vakitlerde, neden hata yaptığınız araştırmalısınız. Bu konuda aracı kurumlarının uzmanları tarafından yardım alabilirsiniz. Portföy yönetimi konusunda da ayrıca hizmet vermektedirler. Genellikle ücrete tabii tutulmaktadır. Para kazanmak için uğraşılan bu yolda her türlü imkanı değerlendirmenizi öneririz.

Borsa yatırımcısı işlemlerini bilinçli olarak yürütebilmesi için piyasa takibi ve analizi yapmalıdır. Piyasa takibini aracı kurumlarının geliştirmiş olduğu ekonomik takvim uygulaması sayesinde hızlı ve kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Ayrıca farklı takip programları da mevcuttur. Hangi yöntem sizin için uygunsa onu tercih etmelisiniz. Piyasadaki hareketliliği yorumlayabilmek için de temel ve teknik analiz yöntemlerinin nasıl kullanıldığını öğrenmelisiniz. Uzmanlar yazmış oldukları kitaplarda analizlere yer verse de en iyi videolarda verilen örnekler sayesinde nasıl kullanmanız, nelere dikkat etmeniz gerektiği hakkında fikir sahibi olursunuz. Demo hesaplar aracılığıyla da tam manasıyla teknikler nasıl yorumlanır kolayca anlayabilirsiniz.

Hisse senetleri, borsa endeksleri, dövizler ve emtialar borsanın yatırım araçlarıdır. Bu araçların fiyatları yatırımcıların arz ve talepleri doğrultusunda değişir. Bu nedenle ekonomik anlamda yaşanacak daralma ve genişlemeler araçların fiyatlarına direkt etki eder. Bu yüzden piyasa takibi yapmak önemlidir. Geçtiğimiz günlerde yapılan seçim sonucunda koalisyonun kurulamaması ekonomiyi kötü yönde etkilemiştir. Bu nedenle para birimimiz diğerleri karşısında değerini yitirmiştir. Bu gibi önemli durumların takip edilmesi, sonucunun doğru olarak yorumlanması önemlidir. Ancak bu şekilde piyasadan kârlı çıkabilirsiniz.

Borsaların mantığı düşük fiyat seviyelerinden alım, yüksek noktalardan da satış yapmaya dayanır. Bu nedenle yüksek kazanç elde etmek istiyorsanız yatırımınızın vade süresini uzun tutmanız gerekir. Çünkü gün içinde değişen küçük fiyat hareketlerinden kâr etmek zordur. Piyasanın yapısı gereği kısa vadede yapılan işlemlerin risk taşıdığı herkes tarafından bilinir. Bu yüzden iyi bir borsa bilgi birikimine ve deneyimine sahip olmadan yüksek miktarda ve kısa vadede yatırım yapmamanızı öneririz. Ayrıca portföyünüzü canlı tutmanız da önemlidir. Çünkü aracın fiyat yönü tahmin ettiğiniz gibi gitmeyebilir, zarar edebilirsiniz. Riskleri dağıtmak için portföyünüzü birden fazla enstrümanla oluşturmalısınız.

Sonuç olarak, borsada yatırım yapmayı deneme hesapları sayesinde paranızı riske atmadan öğrenebilirsiniz. Bu nedenle aracı kurumlarının sanal hesaplarından yararlanmalısınız. Deneyimden önce borsa hakkında bilinmesi gereken temel bilgileri öğrenmelisiniz. Böyle alım – satım yaparak pratiklik kazanabilirsiniz. Zaten belli bir süre sonra kazandığınız tecrübeler öğrendiğiniz bilgiler sayesinde kendi yatırım yönteminizi belirleyebilirsiniz. Böylece yıllar geçtikçe başarılı borsacılar gibi yüksek kazançlar elde edebilirsiniz.

Paylaş...Share on Facebook7Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0